Aktuality

IMG_7235

Mírov – Dva roky staré školní lavice a židličky, další nábytek jako větší či menší skříňky, tabule na křídu i tabule magnetická nebo také váhy… Nákladní auto Arcidiecézní charity Olomouc odjíždělo v pondělí 16. července z Mírova zcela naložené. Mírovští  poskytli Charitě do sbírky Kontejner pro Zambii školní nábytek. Pomohli tak potřebným již podruhé. Tentokrát do jejich lavic usednou děti v zambijské vesnici Chiparamba…

Přízemí školy v Mírově zaplnily sloupky naskládaného nábytku. Mírovští jej takto připravili na odvoz do skladu Arcidiecézní charity Olomouc. Stěhování do nákladního vozu zabralo Chariťákům s místními něco přes dvě hodinky. Věci poputují s ostatním materiálem v kontejneru do Zambie. „Protože byl u nás ve škole nedostatek dětí, museli jsme ji zavřít. Místo abychom školní nábytek rozprodávali za pár korun, rozhodli jsme se jej darovat Charitě, aby jej odeslala do nově postavené školy v Zambii. Je dobře, že jej ještě někdo využije, a že tím i pomůžeme dobré věci,“ říká mírovský starosta Lubomír Pejchal.

Napnout všechny svaly a hlavně, umně jednotlivé věci poskládat tak, aby se vešly do nákladového prostoru a také se cestou nerozbily. Byla to fuška, ale zadařilo se. Náklad vyrazil do Olomouce ještě před jedenáctou dopoledne. V charitním skladu postupně budou přibývat potřebné věci z dalších koutů Arcidiecéze olomoucké.

Ve skladu stojí ještě šicí stroje, které si vzal do parády pan opravář. Jako první opravil dvě modré mašinky značky Lada. A jede se dál.

„Aktuálně potřebujeme do sbírky přispět zejména zemědělským nářadím, jako jsou ruční pluhy, secí strojky, plečky, motyky, lopaty, sekery, kolečka, loupače a šrotovníky na kukuřici, kultivátor, mlýnky na maso či ořechy nebo kráječe zelí,“ vyjmenovává koordinátorka projektu a dobrovolnice Kateřina Janečková s tím, že v Chiparambě by lidé využili také elektrocentrály, sportovní potřeby pro děti a solární pomůcky jako třeba nabíječky, baterky, osvětlení, power banky, čerpadlo a solární panel.

Arcidiecézní charita Olomouc navíc v těchto dnech hledá dobrovolníky, kteří by jí věnovali pár hodin svého času a pomohli věci do sbírky roztřídit a připravit na dalekou cestu.

Děkujeme vedení obce Mírov, děkujeme všem hodným lidem, kteří nám se sbírkou Kontejner pro Zambii pomáhají, budou pomáhat…

Karolína Opatřilová, ACHO