Aktuality

A4_final

Arcidiecézní charita Olomouc spolu s dobrovolníky ze Sudoměřic aktuálně prodlužují sbírku Kontejner pro Zambii až do 15. července. Kontejner je plnější a plnější, přesto je do něj třeba ještě sehnat zemědělské náčiní, elektrocentrály, sportovní potřeby pro děti a solární pomůcky jako třeba nabíječky, baterky, osvětlení, power banky, čerpadlo a solární panel. Charita uvítá i finanční příspěvky, které pomohou zaplatit přepravu nákladu do daleké Afriky. Sbírka ulehčí chudým vesničanům ze zambijské Chiparamby.

Potřební ze Zambie již teď mohou počítat s tím, že k nim v kontejneru dorazí vybavení do tříd, školní pomůcky, zdravotní potřeby a další věci. Nechybí ani šicí stroje, šicí náčiní a látky, díky kterým začne fungovat školící centrum pro děti a mládež. „Mladí se zde budou učit řemeslům, jako například šití. Aktuálně domlouváme, že kromě oblečení budou dívky šít látkové dámské vložky,“ sděluje novinky dobrovolnice Kateřina Janečková, která sbírku koordinuje.
Dívky nezmeškají školu. I díky kontejneru
Šití dámských vložek vyřeší nejeden problém. „V Zambii je nedostatek těchto hygienických potřeb. Dívky tak v době menstruace nechodí do školy a zanedbávají docházku. To se nyní změní. Látkové vložky jsou navíc šetrné k životnímu prostředí,“ upozorňuje Kateřina Janečková s tím, že s věcmi, které dárci do kontejneru dodají, mohou přijít další nápady, jak lidem z Chiparamby pomoci.
Záměr učit ve školícím centru chlapce farmaření byl jasný od začátku. V kontejneru však zatím chybí dostatek zemědělského náčiní, které by centrum vybavilo. „Potřebujeme třeba ruční pluhy, secí strojky, plečky, motyky, lopaty, sekery, kolečka, loupače a šrotovníky na kukuřici, kultivátor, mlýnky na maso či ořechy nebo kráječe zelí,“ vyjmenovává koordinátorka. Díky novým dovednostem se děti o sebe postarají, výuka řemesel navíc pomůže řešit problémy s předčasnými sňatky a užíváním drog, které jsou typické u dětí a mladých v chudých oblastech Afriky.
Vyslání Kontejneru pro Zambii se chopila Arcidiecézní charita Olomouc. Jde již o druhý kontejner, který s materiální sbírkou do rozvojové země vysílá. „Dobrovolníci ze Sudoměřic nás oslovili, zda bychom s nimi spolupracovali a my se rozhodli je podpořit. Náš první kontejner díky štědrosti českých dárců pomohl potřebným na Haiti, věříme, že podobně pomůžeme i v Zambii,“ sděluje za Charitu Martin Zamazal.

Lidé dobré vůle mohou pomoci i finančním příspěvkem, a to na účet Arcidiecézní charity Olomouc: 115-7039000237/0100. Díky příspěvku pak bude možné kontejner vyslat na cestu. DĚKUJEME ZA VAŠI PODPORU…

Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Olomouc

A4_final